„Juodoji chemija“ ūkininkų sandėliuose: pavasariui jau krauna kontrabandinius nuodus


Senųjų metų pabaiga ir Naujųjų pradžia – tai laikas, kai ūkininkai „sutepa ratus“ naujam sezonui: apsirūpina augalų apsaugos produktais, gana dažnai – nelegaliais. „Juodosios chemijos“ rinka sudaro maždaug 40-60 mln. eurų. Įtariama, kad tiek pinigų per metus žemdirbiai pakloja kontrabandininkams už falsifikuotus gaminius.

Milžiniška rinka

Atrodytų, kad augalų priežiūros produktų platinimas – specifinė sritis, kuri turi rūpėti įvairioms rinką prižiūrinčioms tarnybos ar už mokesčių surinkimą atsakingoms institucijoms.

Tačiau ji rūpi visiems. Legaliai rinkai tiekiami produktai – lyg vaistai: jie tiriami ir vertinami ne vienerius metus, kol suteikiama teisė jais prekiauti.

Tuo tarpu cheminės medžiagos, esančios falsifikatuose, nėra ištirtos. Nes atlikti tyrimus yra labai brangu.

Nenustatyta, kaip jos pasiskirsto ant augalų bei dirvožemyje bei per kiek laiko suskyla. Tiksliai nenumatytos ir jų naudojimo normos, todėl yra tikimybė, kad tarša lieka grūduose ir duonos, kepinių ar košės pavidalu atsiduria ant žmonių stalo.

Lietuvoje per metus legaliai parduodamų augalų apsaugos produktų vertė sudaro apie 120 mln. eurų. Tačiau dar maždaug trečdalis jų sukasi rinkoje kaip kontrabanda.
Pasak ekspertų, falsifikatai yra parduodami perpus arba trečdaliu pigiau. Štai todėl jų vertės išraiška pakyla maždaug iki 60 mln. eurų.

Atliekant ikiteisminius tyrimus, vienos iš teisėsaugos institucijų pareigūnams į rankas pateko sąskaita-faktūra, liudijanti, kad maždaug 5000 ha žemės dirbanti bendrovė tik už vieną nelegalių pesticidų pirkimą sumokėjo 130 tūkst. eurų. O tokių pirkimų per metus tokia bendrovė atlieka keletą. Paskaičiuota, kad tokio dydžio ūkiui per metus reikalingų legalių augalų apsaugos produktų vertė sudaro apie 1 mln. eurų. Taigi pagunda ištiesti ranką link gerokai pigesnių kontrabandinių yra didelė.

Visas pokalbis apie tai, kas vyksta augalų apsaugos produktų rinkoje – su Lietuvos augalų apsaugos asociacijos direktore Zita Varanavičiene:

https://www.lrytas.lt/musu-zeme/naujienos/2019/01/07/news/-juodoji-chemija-ukininku-sandeliuose-pavasariui-jau-krauna-kontrabandinius-nuodus-8721632/

 

 

Comments are disabled.