LAAA LAMMC konferencijoje


Augalų apsauga tvarumo keliu eina jau daugiau kaip dešimt metų, nuo 2009 m. Šiemet prasidėjo veikliųjų medžiagų peržiūros programos penktasis etapas (AIR5), kuris apims tas medžiagas, kurių registracijos laikotarpis baigiasi 2021-2024 metais. Vertinumui bus pateikta veikliųjų  medžiagų dokumentacija. Akivaizdu, kad per dešimt metų pasikeitė reikalavimai, tikėtina, kad tam tikra dalis medžiagų gali būti  neperregistruotos. Gal nieko baisaus, jei yra alternatyva, bet kai jos nėra – pakimba visa auginimo technologija, pvz. pupų auginimas be dikvato, dėl insekticidų trūkumo.

Naujų veikliųjų medžiagų neatsiras per naktį, nes veikliųjų medžiagų kūrimo procesas yra ilgas. 2020 m. rugsėjo mėn. pramonė paskelbė laisvanorišką įsipareigojimą iki 2030 investuoti į naujų produktų kūrimą, skaitmeninius ir tiksliuosius metodus, žiedinę ekonomiką ir mokymus. Belieka palinkėti, kad šiuos mokslininkus lydėtų tokia pat sėkmė, kaip covid vakcinų kūrėjus.

Kita vertus,  Europa yra neatvira investicijoms. Mes džiaugiamės prof. Šikšnio darbais, tačiau į tuos metodus augalininkystėje žiūrima iš aukšto. Lietuvoje mes propaguojame integruotą kenkėjų kontrolę, tačiau priimami įdomūs sprendimai neberemti ūkininkų įsigyjant sertifikuotą sėklą.

Papildomų neapibrėžtumų įneša Žalias kursas. Tvarumas negali būti pasiektas iš augintojų atimant darbo priemones ir nesuteikiant kitų. Yra kalbama apie augalų apsaugos priemones – mažinama „risk“ and „use“ . Rizika mažinama,  jau dešimt metų einama tvarumo keliu, tačiau naudojant daugiau mažiau efektyvių priemonių, jų kiekis tik didės.

Jei Europa nebenori sau augintis maisto, tą išnaudos kiti regionai ir turėsime taršos eksportą. Kovos dėl Covid vakcinų šviesoje, išryškėja valstybių protekcionizmas. Jei maistas bus auginamas Kinijoje Rusijoje, Brazilijoje, net Ukrainoje kalbant apie žaliajį kursą, galima kelti net geopolitinio saugumo klausimus. Kaip elgsis valstybės, jei atsiras maisto trūkumas?

Dabar apie Žaliąjį kursą kalbame emociniu pagrindu, labai trūksta mokslo duomenų, skaičiavimų, prognozių.

CLE kartu su Wageningeno universiteto mokslininkais atlieka vertinimą, tikimės rezultatų gegužę. Lietuvos  situacija nėra nagrinėjama. Nagrinėjama situacija kaimyninėse  Suomija ir Lenkija.

Dėl nelegalių produktų. Uždarius duris legaliems produktams, plačiai atveriamos durys nelegaliai rinkai .

Comments are disabled.