Vyriausybė nepritarė glifosato naudojimo ribojimui


Vyriausybė posėdyje liepos 14 d. nepritarė Seimo nario Lino Jonausko įstatymo pataisai riboti piktžoles naikinančio glifo­sa­to naudojimą. Ministrų kabinetas vienbalsiai posėdyje palaikė Žemės ūkio ministerijos siūlomą poziciją. Ministerija pabrėžė, kad minimos ribojimo priemonės yra neproporcingos, kadangi, be kita ko, teisės aktuose jau yra nustatyti augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimai ir ribojimai, siekiant apsaugoti žmonių, gyvūnų sveikatą ir aplinką.

Be to, augalų apsaugos produktai yra plačiai naudojami ES valstybėse narėse geležinkelio tinklo priežiūrai ir šiuo metu niekuo nepakeičiami, kadangi alternatyvūs piktžolių kontrolės būdai (šienavimas, ravėjimas, naikinimas ugnimi, garais ir kita) dėl geležinkelių specifikos yra tik pagalbiniai, todėl nevertinti kaip reikšmingi.

Žemės ūkio ministerijos teigimu, duomenų apie glifosato ar Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra glifosato, riziką, pavojų žmonių, gyvūnų sveikatai, aplinkai nėra gauta.

Ministerija taip pat nurodo, kad kol nėra atliktas glifosato vertinimas ir priimtas sprendimas ES lygiu, įstatymo projektu siūlomi draudimai prieštarauja ES teisės viršenybės principui.

Lino Jonausko pateiktose Augalų įstatymo pataisose nuo kitų metų liepos 1 dienos planuojama uždrausti naudoti augalų apsaugos produktus, kurių veiklioji medžiaga yra glifosatas, tvarkant kelių apsaugos juostas, elektros linijas, geležinkelių bėgius, miestų, gyvenviečių ir saugomose teritorijose. Draudimas nebūtų taikomas žemės ūkyje ir naudojimui naikinant kenksmingus žmogaus sveikatai invazinių rūšių augalus, kai nėra galimybių panaudoti kitas priemones.

Tuo tarpu žemės ūkio ministras liepos 15 d. Vyriausybės posėdyje pažymėjo, kad nelogiška išskirti atskiras vietas, kuriose glifosato naudojimas būtų ribojamas. Dėl to įstatymo pataisai pasiūlyta nepritarti.

Comments are disabled.